palmaressitges2016

El Premi Especial del Jurat és per a la pel·lícula ‘La autopsia de Jane Doe (The Autopsy of Jane Doe)’, mentre que el Gran Premi del Públic ha estat per a la coreana The Handmaiden

Swiss Army Man, pel·lícula americana dels directors Daniels ha resultat la guanyadora de la 49a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya. L’altra gran guanyadora amb dos premis –el Citizen Kane a la Millor Direcció Novell i el del Jurat Carnet Jove– ha estatGrave (Crudo), de la novell Julia Ducournau. El jurat de la 49a edició del Festival de Sitges ha guardonat també el guió de Jeremy Slater per la cintaPet i la direcció del coreà Yeong Sang-ho per Train to Busan. Les interpretacions masculina i femenina les han obtingut respectivament Daniel Radcliffe per Swiss Army Man i Sennia Nanua per Melanie. The Girl with all the Gifts.

A més del Premi a la Millor Direcció, la coreana Train to Busan també s’ha emportat el Premi als Millors Efectes Especials, a la vegada que una altra coreana, The Wailing (El extraño) ha obtingut el Premi a la Millor Fotografia. A la secció Panorama, la votació del públic assistent al Festival ha decidit que la Millor Pel·lícula sigui I Am not a Serial Killer de l’irlandès Billy O’Brien.

 

Secció Oficial Fantàstic Sitges 49a

Premi Millor Pel·lícula: SWISS ARMY MAN, de Daniels

Premi Especial del Jurat: LA AUTOPSIA DE JANE DOE (THE AUTOPSY OF JANE DOE), d’André Øvredal

Premi Millor Direcció (patrocinat per Gas Natural Fenosa): Yeong Sang-Ho, per TRAIN TO BUSAN

Premi Millor Interpretació Femenina: Sennia Nanua, per MELANIE. THE GIRL WITH ALL THE GIFTS

Premi Millor Interpretació Masculina (patrocinat per Autolica – Mercedes Benz): Daniel Radcliffe, per SWISS ARMY MAN

Premi Millor Guió: Jeremy Slater, per PET

Premi Millors Efectes Especials: Jung Hwang-Su, per TRAIN TO BUSAN

Premi Millor Fotografia: Hong Kyung-Pyo, per EL EXTRAÑO (THE WAILING)

Gran Premi del Públic (patrocinat per La Vanguardia): THE HANDMAIDEN, de Park Chan-wook

 

Premi Millor Curtmetratge Secció Oficial Fantàstic

CURVE, de Tim Egan

Menció especial a LIMBO, de Konstantina Kotzamani

 

Premi José Luis Guarner (Jurat de la Crítica)

THE NEON DEMON, de Nicolas Winding-Refn

 

Premi Citizen Kane a la Millor Direcció Novell

Julia Ducournau, per GRAVE (CRUDO)

 

Premi Jurat Carnet Jove a la Millor Pel·lícula

GRAVE (CRUDO), de Julia Ducournau

Mencions especials a THE LURE, d’Agnieszka Smoczynska i SWISS ARMY MAN, de Daniels

 

Noves Visions ONE

UNDER THE SHADOW, de Babak Anvari

Menció especial a PREVENGE, d’Alice Lowe

 

Noves Visions PLUS

A DRAGON ARRIVES, de Mani Haghighi

Menció especial a ARE WE NOT CATS, de Xander Robin

Premi Millor Curtmetratge Noves Visions Petit Format: LA FEMME ET LE TGV, de Timo Von Gunten

 

Panorama Fantàstic

I AM NOT A SERIAL KILLER, de Billy O’Brien

 

Òrbita

LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT, de Gabriele Mainetti

 

 

Focus Àsia

EL EXTRAÑO (THE WAILING), de Na Hong-jin

Menció especial a DEAREST SISTER, de Mattie Do

 

Anima’t

Premi Millor Pel·lícula: YOUR NAME, de Makoto Shinkai

Premi Millor Curtmetratge: DARREL, de Marc Briones i Alan Carabantes

 

Midnight X-Treme

IT STAINS THE SANDS RED, de Colin Minihan

 

Brigadoon

ARCANA, de Jerónimo Rocha

 

Méliès d’Argent

Premi Millor Pel·lícula Europea SOFC 49: GRAVE (CRUDO), de Julia Ducournau

Premi Millor Curtmetratge Europeu SOFC 49: DAWN OF THE DEAF, de Rob Savage

 

Blood Window

1974, de Victor Dryere

 

Premis SGAE Nova Autoria

Premi Millor Guió: EN LA AZOTEA, de Miguel Casanova i Damià Serra

Premi Millor Direcció-Realització: CABEZA DE ORQUÍDEA, de Violeta Blasco, Germán Andrés López, Carlotta Napolitano, Angélica Sánchez i Claudia Zegarra

Premi Millor Música Original: ROGER, de Jan Fité

Premi IV Laboratori d’Escriptura de Guió Cinematogràfic: LOS INVITADOS, de Carla Guimarães

 

Etiquetas: , , ,